E-learning i szkolenia online – wady i zalety

E-learning jako wygodna forma edukacji

E-learning, jako nowoczesna i wygodna forma edukacji, jest coraz powszechniej stosowanym systemem nauczania i wspomagania procesu dydaktycznego za pomocą urządzeń komputerowych i sieci internet. Ta forma kształcenia pozwala nie tylko na nauczanie bez konieczności bezpośredniego kontaktu Instruktora z Kursantem, ale nierzadko wspomaga również systemy uczenia stacjonarnego.

Przede wszystkim wspomnieć należy, iż e-learning to coś więcej niż szkolenia online. Te ostatnie kojarzą się bowiem z nauczaniem za pomocą internetu, a z kolei e-learning jest pojęciem szerszym, w którym ze względu na możliwości techniczne coraz częściej wspomina się M-learning (nauczanie z wykorzystaniem technologii mobilnych – kursy na tabletach, telefonach komórkowych typu smartfon itp.)

Jak każda metoda nauczania, e-learning ma swoje zalety i wady. Tych pierwszych jest jednak znacznie więcej. Trudno sprzeciwić się stwierdzeniu, iż w przyszłości e-learning stanowić będzie dynamicznie rozwijającą się formę edukacji.

E-learning – zalety i wady

Do zalet e-learningu (kursy przez internet i szkolenia online) należą z pewnością:

  • dowolny czas pracy i wygoda Kursantów i Uczniów oraz ich nauka we własnym tempie, bez konieczności dopasowywania się do pozostałych, biorących udział w kursie
  • znacznie bardziej efektywne niż w przypadku szkoleń stacjonarnych dopasowanie do potrzeb Kursantów i Uczniów
  • samodzielny wybór formy dostarczania wiedzy oraz jej nośników (opracowania w formie dokumentów, prezentacji, audio, video itp.)
  • minimalizacja czynników typu strach czy nieśmiałość, charakteryzujących kursy w formie stacjonarnej
  • korzyści finansowe – e-szkolenia z reguły są tańsze niż ich stacjonarne odpowiedniki
  • korzyści dla Instruktorów, którzy mają nieograniczony czasowo kontakt z uczestnikami swoich kursów i szkoleń.

Do wad e-learningu natomiast zaliczyć można:

  • brak preferowanego przez niektórych osobistego kontaktu z Instruktorem (choć coraz częściej nie jest on potrzebny)
  • wrażenie odosobnienia
  • trudniejsze niż w przypadku kursów stacjonarnych opracowywanie materiałów dydaktycznych

Szacuje się, iż obecnie z roku na rok e-learning i e-szkolenia jako forma nauczania zdobywają o 25 % użytkowników więcej. Nie ma co się dziwić – ta forma edukacji na odległość pozwala na swobodne kształtowanie harmonogramu i częstotliwości uczenia się przez Uczestnika.

Jedną z najważniejszych zalet e-learningu są ceny szkoleń i kursów. Dobrze opracowane szkolenie e-learningowe nie musi być drogie, a może być skuteczne w przekazie wiedzy, co jest niezwykle istotne dla osób początkujących czy chcących przekonać się, czy dana gałąź aktywności zawodowej jest w ogóle dla nich. Przykładowo – ktoś chce spróbować swoich sił w działach kadrowych czy HR w zakładach pracy, planuje podjąć zatrudnienie w biurze rachunkowym itp. Szkoda, aby taka osoba inwestowała -czasem nawet kilka tysięcy złotych – w szkolenie stacjonarne, jeśli chce ona przekonać się tylko, czy dane zagadnienie „w ogóle jej podejdzie i czy będzie na siłach aktywnie w nim działać”. Idealną opcją do przekonania się są właśnie szkolenia e-learningowe. Dla wielu osób to właśnie szkolenia na próbę – być może takie szkolenie doprowadzi do jeszcze większej chęci pogłębiania wiedzy w danym temacie, a być może niejako udowodni tej osobie, że dana dziedzina to jednak nie najlepszy wybór. W ten sposób, stosunkowo niewielkim kosztem można samemu przekonać się co do swoich potencjalnych planów zawodowych.

Oczywiście, nie w każdej dziedzinie życia da się zorganizować szkolenie e-learningowe. trudno bowiem praktycznie nauczyć np. pierwszej pomocy, bukieciarstwa czy innych zagadnień, wymagających jednak praktyki „na żywym organizmie”. Z drugiej strony jest szereg branż, w których e-learning sprawdza się idealnie. Prawo pracy, księgowość, dane osobowe, sekretariat, języki obce, umiejętności miękkie – w tych obszarach szkolenia online są bardzo często znacznie lepszym wyborem niż szkolenia stacjonarne. Dlaczego? Otóż (przynajmniej u nas) szkolenia elearningowe zaprojektowane są tak, że każdy uczy się we własnym tempie, dostosowując czas nauki do własnych możliwości. Oczywiście w czasie szkolenia Uczestnik pozostaje pod opieką Trenera – zadaje pytania, żąda dodatkowych wyjaśnień itp. Taka samodzielna nauka ze wsparciem osoby doświadczonej przynosi znakomite skutki, pozwala też na łączenie edukacji i poszerzania kompetencji zawodowych z życiem prywatnym czy działalnością zarobkową.

E-learning jako forma podnoszenia kwalifikacji i zdobywania wiedzy będzie utrwalał i poszerzał swoją obecność na rynku usług szkoleniowych. Nie w każdej dziedzinie życia, ale w wielu na pewno.

Nasza oferta szkoleniowa: certyfikowane kursy online i wideoszkolenia online

10 listopada 2020
Wszelkie prawa zastrzeżone dla SPD SZKOLENIA - praktyczne kursy online z zaświadczeniem MEN