Ile zarabia rekruter i czym się zajmuje? Jak zostać rekruterem? Takie pytania zadają sobie osoby, które rozważają podjęcie pracy w HR, interesuje je ten temat, ale nie mają ani wiedzy, jak wygląda ta branża, ani tym bardziej doświadczenia. Obecnie w Polsce w wielu branżach znalezienie kompetentnych pracowników na niektóre stanowiska może być coraz trudniejsze. Od kilku lat mamy do czynienia w coraz większym stopniu z „rynkiem pracownika”, a nie „rynkiem pracodawcy”, co oznacza, że znacznie wzrosła rola odpowiednio przeprowadzanych procesów rekrutacyjnych.
Coraz więcej firm i organizacji zdaje sobie sprawę z tego faktu i zatrudnia profesjonalnych rekruterów. Przeczytaj, czym zajmuje się i ile zarabia rekruter. Sprawdź, jak wyglądają obowiązki rekruterów i na jakie perspektywy kariery mogą liczyć.
Ile zarabia rekruter? Czym zajmuje się rekruter?
Rekruter, w dużym skrócie, to osoba odpowiedzialna za pozyskiwanie odpowiednich kandydatów na wolne stanowiska pracy oraz ocenę ich wiedzy, kompetencji oraz doświadczenia. Rekruter powinien być na bieżąco z wymaganiami na poszczególne stanowiska w firmie, a także działać jako rzecznik nowych i stałych pracowników.
Obowiązki rekrutera w firmie obejmują przede wszystkim identyfikację przyszłych potrzeb rekrutacyjnych; przygotowywanie i publikowanie opisów stanowisk i ogłoszeń o pracę; poszukiwanie kandydatów za pośrednictwem różnego rodzaju baz danych i mediów społecznościowych; przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych (pisaliśmy na naszym innym blogu: Rozmowa kwalifikacyjna – 5 najtrudniejszych pytań), a także wypełnianie niezbędnych dokumentów i dbałość o przestrzeganie przepisów prawa pracy. Bardzo często rolą rekrutera jest również monitorowanie efektów pracy już zatrudnionych pracowników i udzielanie im wsparcia.
Pisaliśmy również: Opis stanowiska pracy oraz Jak zarządzać pracownikami
Bez względu na to, ile zarabia rekruter w danej firmie, jego praca może być bardzo satysfakcjonująca, ale też wiąże się z licznymi wyzwaniami. Branża HR dynamicznie się rozwija, a rekruterzy ciągle muszą uczyć się wielu nowych rzeczy. Przykładowo w czasie pandemii znaczna część rozmów kwalifikacyjnych odbywała się w formie zdalnej, co oznaczało konieczność opanowania niezbędnych do ich prowadzenia narzędzi.
Najważniejsze obowiązki rekrutera obejmują:
- identyfikowanie przyszłych potrzeb rekrutacyjnych oraz przygotowywanie opisów stanowisk;
- współpracę z kierownikami działów w celu przygotowania spójnej listy wymagań;
- poszukiwanie najlepszych kandydatów na poszczególne stanowiska za pośrednictwem baz danych, mediów społecznościowych, internetowych for pracy itp.;
- przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych i selekcję kandydatów w celu obsadzenia poszczególnych stanowisk;
- ocenę wiedzy, umiejętności i doświadczenia kandydatów w celu jak najlepszego dopasowania ich do wolnych stanowisk;
- wypełnienie dokumentów potrzebnych do zatrudnienia nowych pracowników;
- promowanie firmy jako dającej dobre możliwości zatrudnienia;
- zarządzanie programami stażowymi;
- śledzenie aktualnych przepisów z zakresu prawa pracy oraz egzekwowanie ich przestrzegania w firmie;
- dostarczanie raportów z rekrutacji kierownikom zespołom.
Jakie powinny być cechy idealnego rekrutera?
Z całą pewnością można wskazać pewne cechy, które powinny charakteryzować idealnego rekrutera. Oczywiście, może zdarzyć się tak, że osoba, która nie dysponuje nimi wszystkimi nadal odnosi sukcesy w zawodzie, jednak z całą pewnością są one bardzo pożądane na tym stanowisku.
- Komunikatywny – przede wszystkim, osoba, która chce pracować na stanowisku rekrutera musi posiadać wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne i być komunikatywna. Trudno wyobrazić sobie w tej roli osobę, która będzie zestresowana prowadzeniem rozmów, onieśmielona i zestresowana w ich trakcie. Rekruter często w przeciągu jednego dnia musi odbywać spotkania z kilkunastoma czy nawet kilkudziesięcioma kandydatami, dlatego też nie może bać się poznawania nowych osób. Musi zachowywać się wobec nic spokojnie, uprzejmie i profesjonalnie.
- Otwarty na innych – otwartość na innych stanowi podstawową cechę dobrego rekrutera. Nie wystarczy, że będzie on uprzejmy i kulturalny wobec kandydatów na rozmowach kwalifikacyjnych. Dobry rekruter to osoba, która faktycznie jest ciekawa innych osób, lubi je poznawać i jest przy tym uważnym obserwatorem. Bardzo ważne przy tym jest, by potrafiła oceniać kwalifikacje i kompetencje kandydatów wobec bardziej zobiektywizowanych kryteriów, nie kierując się przy tym uprzedzeniami.
- Wyróżniający się „talentem sprzedażowym” – dobry rekruter powinien również charakteryzować się talentem marketingowym, umiejętnościami perswazji. W codziennej pracy ma on regularny kontakt zarówno z kandydatami do pracy, jak i pracodawcami. Bardzo często musi on wykazać się umiejętnością przekonywania – powinien potrafić skłonić najlepszych specjalistów do podjęcia decyzji o pracy na określonym stanowisku i przedstawić ich sylwetki pracodawcom pokazując korzyści, jakie z ich zatrudnienia będzie miała firma.
- Kreatywny – dobry rekruter wie, jak w interesujący sposób prowadzić rozmowy kwalifikacyjne, zaskoczyć kandydata, aby dowiedzieć się od niego wszystkiego. Powtarzając najbardziej schematyczne i typowe pytania, można spodziewać się, że kandydat przedstawi wyuczone wcześniej formułki. Z tego powodu doświadczeni rekruterzy dobrze wiedzą, że rozmowy kwalifikacyjne należy prowadzić nieco inaczej, są kreatywni i pomysłowi, potrafią nieraz zaskoczyć, chociaż chodzi im o jak najlepsze poznanie cech danej osoby, a nie wymyślanie na siłę udziwnionych, „oryginalnych” pytań.
- Pewny siebie – rekruter w codziennej pracy może spotykać się z osobami znacznie starszymi i bardziej doświadczonymi od siebie. Zdarzają się sytuacje, że osoby, które nie dostaną danej pracy, mogą być z tego powodu niezadowolone i próbować wyładować swoją złość na rekruterze, sugerując, że ma niskie kompetencje. Ważne, by rekruter w takich sytuacjach potrafił zachować się spokojnie i nie przejmował się niemerytorycznymi uwagami czy próbami wywierania presji.
- Cierpliwy – kolejną z cech, która charakteryzuje dobrego rekrutera, jest cierpliwość. Ciągnące się godzinami rozmowy z kolejnymi kandydatami mogą łatwo ją nadwyrężyć.
- Odporny na stres – podczas rozmów kwalifikacyjnych nie tylko kandydat może się denerwować, emocje mogą udzielić się również rekruterowi. To bardzo ważne, by w takich sytuacjach potrafił on opanować się, nie panikował i zawsze zachowywał się spokojnie, uprzejmie i profesjonalnie. W przeciwnym wypadku może narazić na szkody wizerunek firmy i zrazić do pracy najlepszych kandydatów.
Rekruter wcale nie jest wrogiem kandydata!
Wiele osób, składając podanie o pracę, postrzega rekrutera jako wroga, często obawiając się go. To podejście nie ma większego sensu. Oczywiście, rekruter może zadawać Ci trudne czy niewygodne pytania, jednak nie ma to na celu skompromitowania Cię, lecz sprawdzenie, czy nadajesz się na stanowisko pracy, na które aplikujesz. Profesjonalny rekruter nigdy nie będzie dążył do tego, by ośmieszyć kandydatów, nawet gdy ich kwalifikacje są słabe – może okazać się, że w przyszłości będą oni mogli zostać zatrudnieni na innych stanowiskach w firmie. W niektórych przypadkach „dziwne” pytania rekruterów wcale nie wynikają z chęci pastwienia się nad kandydatami, lecz sprawdzenia tego, jacy są naprawdę, usłyszenia od nich czegoś innego, niż wyuczone na pamięć formułki (pisaliśmy m.in. Na czym polega praca rekrutera).
Ile zarabia rekruter? Średnie zarobki rekruterów
Bardzo często zadawane jest pytanie, ile zarabia rekruter. Odpowiedź na nie wcale nie jest prosta. To, ile zarabia rekruter, zależy od kilku czynników, takich jak:
- w której części Polski pracuje? Czy wykonuje swoją pracę w dużym mieście, czy w mniejszej miejscowości?
- dla jakiej branży poszukuje specjalistów?
- w jakiej firmie jest zatrudniony? Czy jest to duża korporacja, czy mniejsze przedsiębiorstwo?
- jakiego szczebla pracowników poszukuje?
- czy otrzymuje pensję stałej wysokości, czy też w systemie prowizyjnym.
Obecnie statystyki wskazują, że przeciętne wynagrodzenie na stanowisku rekrutera to 5100 PLN brutto. Zarobki około 50% wszystkich specjalistów ds. rekrutacji mieszczą się w przedziale od 4110 do 6360 PLN brutto. 25% najsłabiej zarabiających otrzymuje wynagrodzenie w kwocie nie przekraczającej 4110 PLN brutto. 25% najlepiej zarabiających rekruterów może liczyć na zarobki przekraczające 6360 PLN brutto. Na najlepsze zarobki mogą liczyć specjaliści ds rekrutacji zatrudnieni w dużych miastach. Szczególnie atrakcyjne pensje są w sektorze IT. Zazwyczaj na lepsze zarobki mogą liczyć rekruterzy, którzy zajmują się poszukiwaniem specjalistów o dużym doświadczeniu i rzadkich umiejętnościach. Choć pensje dla początkujących rekruterów, zwłaszcza w najmniejszych firmach, mogą nie być oszałamiające, to doświadczeni rekruterzy mogą liczyć już na całkiem dobre zarobki.
Gdzie może pracować rekruter?
Kariera rekrutera może być bardzo atrakcyjna również ze względu na szeroki wachlarz możliwości zatrudnienia. Z całą pewnością nie jest to zawód zagrożony bezrobociem. Zdecydowana większość dużych firm działających na rynku zatrudnia w swoim dziale wewnętrznym osobę odpowiedzialną za procesy rekrutacyjne. Profesjonalni rekruterzy z całą pewnością sprawdzą się w działach HR. Coraz częściej również przedstawiciele mniejszych przedsiębiorstw zdają sobie sprawę z faktu, jak istotne jest prowadzenie rekrutacji w sposób profesjonalny. Zawodowi rekruterzy mogą także liczyć na zatrudnienie w firmach i agencjach wyspecjalizowanych w poszukiwaniu pracowników, na przykład agencjach rekrutacyjnych, headhunterskich czy firmach zajmujących się szeroko pojętym doradztwem personalnym.
W jaki sposób można zostać rekruterem?
Jeżeli interesuje Cię kariera w dziale zasobów ludzkich lub w agencji rekrutacyjnej, możesz zastanawiać się, jak zostać rekruterem. W tej roli możesz pomóc innym znaleźć swoją wymarzoną pracę. Jednocześnie pomożesz firmie budować świetnie wykwalifikowany zespół specjalistów.
Mamy szkolenia dla osób, które nie mają wiedzy i doświadczenia, ale chciałyby zacząć przygodę z HR. tutaj: Kurs rekrutacji online raz tutaj: Kurs zarządzanie zasobami ludzkimi. Jeśli interesuje Cię ta tematyka, zobacz darmowe lekcje i zapraszamy do udziału.
Zdobądź odpowiednie wykształcenie
Jeżeli zależy Ci na tym, by zostać rekruterem, warto wcześnie zacząć planować swoją karierę i wybrać odpowiednie studia. Większość rekruterów ma co najmniej tytuł licencjata w odpowiedniej dziedzinie, takiej jak zasoby ludzkie, psychologia, socjologia lub administracja biznesowa. W czasie studiów zapisuj się na zajęcia, gdzie możesz nauczyć się jak najwięcej o ludziach i ich zachowaniach. Dla początkujących rekruterów bardzo przydatne będą zajęcia takie jak psychologia, socjologia czy komunikacja społeczna. Chociaż niektóre firmy mogą nie wymagać od Ciebie wyższego wykształcenia, ono z całą pewnością pomoże Ci również na dalszych etapach kariery. Jeżeli ukończyłeś już studia na innym kierunku, dobrym rozwiązaniem mogą być studia podyplomowe z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi.
Zdobywaj doświadczenie
Ucz się, w jaki sposób czuć się komfortowo w interakcjach z innymi przez cały dzień pracy. Postaraj się zdobyć pierwsze doświadczenia już w czasie studiów licencjackich. Możesz to zrobić dołączając do różnego rodzaju organizacji studenckich lub biorąc udział w odpowiednich praktykach i stażach. To świetny sposób na to, by zobaczyć, z czym wiąże się praca rekrutera i nawiązać kontakty, które mogą zaowocować w przyszłości.
Określ, w czym chcesz się specjalizować
Warto wiedzieć, że istnieje wiele typów rekruterów. Zawężenie rodzaju rekrutacji, które chcesz prowadzić, pomoże Ci wyspecjalizować się i zdobyć określony zestaw umiejętności. Pracodawcy często poszukują rekruterów z bardziej specjalistycznym doświadczeniem.
- Headhunter – poszukuje kandydatów najlepszych z najlepszych, w szczególności na różnego rodzaju stanowiska dyrektorskie i managerskie. Headhunting polega na docieraniu do wybitnych specjalistów, osób o rzadkich talentach, umiejętnościach i uzdolnieniach, nawet jeżeli te aktualnie nie poszukują aktywnie pracy, kontaktowaniu się z nimi i przekonywaniu, że warto byłoby podjąć pracę w danej firmie. Może się to wiązać z przekonywaniem do zmiany firmy osób, które aktualnie pracują u konkurencji.
- Rekruter wykonawczy – specjalizuje się w poszukiwaniu kadry kierowniczej na stanowiska wysokiego szczebla. Aby znaleźć wysoko wykwalifikowanych liderów, sam musi posiadać odpowiednią wiedzę branżową.
- Rekruter wewnętrzny – jako rekruter wewnętrzny, zamiast outsourcingu firm rekrutacyjnych, pracujesz dla organizacji, która posiada własny dział zasobów ludzkich, który zajmuje się obsługą personelu. Szukasz kandydatów na poszczególne stanowiska przede wszystkim we własnym miejscu pracy;
- Rekruter informatyczny (IT) – poszukuje kandydatów na stanowiska pracy w IT, z umiejętnościami takimi jak programowanie, tworzenie stron internetowych czy analiza danych;
- Rekruter prawniczy – specjalizuje się w poszukiwaniu kandydatów na różne stanowiska prawnicze, takie jak adwokaci, radcy i asystenci. Możesz wyspecjalizować się w konkretnej dziedzinie prawa, jak na przykład prawo spółek.
- Rekruter wojskowy – jego zadaniem jest przekonywanie ludzi, aby zaciągnęli się do wojska. Udziela informacji osobom zainteresowanych o możliwościach podjęcia pracy w konkretnej gałęzi wojskowości.
- Rekruter w sprzedaży – obsadza różnego rodzaju stanowiska w wielu różnych branżach związanych ze sprzedażą. Mogą być to zarówno stanowiska na poziomie podstawowym, jak i kierowniczym.
- Rekruter sportowy – jego zadaniem jest pozyskiwanie utalentowanych sportowców. Zwykle pracują dla profesjonalnych drużyn i zespołów sportowych.
Networking rekrutera – buduj sieć kontaktów
Aby cały czas móc obsadzać nowe stanowiska, rekruter powinien nie tylko publikować ogłoszenia o pracę, ale i zbudować własną sieć kontaktów. Dzięki temu w razie potrzeby możesz bezpośrednio docierać do ludzi lub pytać bliższych lub dalszych znajomych o rekomendacje. Wiele osób poszukuje pracy, dlatego jest duże prawdopodobieństwo, że w Twoim kręgu kontaktów ktoś będzie mógł polecić Ci dobrych, sprawdzonych kandydatów na konkretne stanowiska. Dobrym sposobem na budowanie sieci kontaktów może być korzystanie z mediów społecznościowych, które bardzo ułatwiają podobne interakcje. W tym celu warto zadbać o regularną aktywność, udostępnianie treści związanych z planowaniem kariery w danej branży i odpowiadać na treści innych. Warto również aktywnie uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach networkingowych i targach kariery, aby zdobyć jeszcze więcej kontaktów i spotkać się z nowymi osobami twarzą w twarz.
Dbaj o swoją edukację także po zakończeniu studiów
Branża HR dynamicznie się zmienia. Osoba, która chce być skutecznym rekruterem, musi ciągle się uczyć, także już po zdobyciu dyplomu. Nie wystarczy, że będzie każdego dnia wykonywać rutynowe czynności – wiedza, którą opanowałeś w czasie studiów z dużym prawdopodobieństwem za 10 czy 15 lat będzie już przestarzała, a rozwiązania, które stosowałeś na początku kariery – anachroniczne i nieprzystające do aktualnych uwarunkowań rynku pracy. Niekiedy zmiany zachodzą znacznie szybciej – warto tu wskazać chociażby pandemię SARS-Cov-2, która na wielu rekruterach wymusiła nagłą zmianę często stosowanych od wielu lat metod i konieczność prowadzenia rozmów w formie zdalnej. Do tego warto wskazać na zmieniające się co roku przepisy z zakresu prawa pracy. To sprawia, że rekruter musi ciągle się dokształcać. Oczywiście, pewne rzeczy można nadrobić samemu, jednak warto rozważyć zapisanie się na studia podyplomowe lub na szkolenie dla rekruterów.
Szkolenia dla rekruterów – dlaczego warto?
Regularny udział w szkoleniach dla rekruterów to najlepszy sposób na to, by być skutecznym w swojej pracy. Podczas szkolenia zdobędziesz aktualną wiedzę i narzędzia, które pozwolą Ci efektywnie budować zespoły złożone z najlepszych ekspertów i utalentowanych pracowników, w których rozwój warto inwestować. Podczas szkolenia nie tylko poznasz aktualne przepisy prawa, ale i różnorodne metody selekcji kandydatów oraz będziesz mieć szansę w „bezpiecznych” warunkach zweryfikować dotychczas stosowane metody postępowania.
Czego można nauczyć się w czasie szkoleń dla rekruterów?
Podstawą codziennej pracy każdego rekrutera dokonywanie ocen pracowniczych. Dobry rekruter musi wiedzieć, jak porównywać wiedzę, doświadczenie i umiejętności pracowników w sposób sprawiedliwy, wedle zobiektywizowanych kryteriów, tak aby zbudować zespół ekspertów. Zdaje sobie sprawę z faktu, jak odpowiedzialna jest to rola – swoimi decyzjami często decyduje o zmianie czyjegoś całego życia zawodowego. Z tego powodu tak ważne jest, by wybory nie były podejmowane jedynie w oparciu o intuicję, lecz żebyśmy mieli konkretne argumenty.
Wielu z rekruterów często nie do końca bywa przekonanych do tego, jaką decyzję powinni podjąć, nie wiedzą, na co zwracać uwagę podczas oceny kandydata. Jeżeli chcesz prowadzić skuteczne i profesjonalne rozmowy kwalifikacyjne, warto zapisać się na szkolenie, gdzie poznasz odpowiednie narzędzia do tego. Pozwolą Ci one zaprojektować system oceny kandydatów w sposób kompleksowy.
Szkolenia dla rekruterów umożliwiają poznanie metod dokonywania ocen pracowniczych takich jak: bazująca na informacjach z wielu źródeł ocena 360 stopni, modele kompetencyjne, wywiad behawioralny czy stosowane zwłaszcza przy wyborze na stanowiska kierownicze assessment center. Podczas szkoleń dla rekruterów nie tylko jednak dowiesz się, jak oceniać kandydatów – dowiesz się również jak przyciągać najlepszych specjalistów, oraz jak udzielać udzielać feedbacku kandydatom odrzuconym, tak aby nie zrazić ich do firmy i nie przekreślać szans na współpracę w przyszłości.
Czym kierować się wybierając szkolenie dla rekruterów?
Wybór szkoleń dla rekruterów jest bardzo duży, nie wszystkie z nich jednak są warte uwagi. Wybierając szkolenie pochopnie, bardzo łatwo się naciąć i poświęcić czas i pieniądze na zajęcia, z których wiele nie wyniesiesz. Aby tego uniknąć, zawsze warto zorientować się, kto prowadzi szkolenie. Gwarancji jakości nie dają wcale drogie szkolenia prowadzone przez celebrytów w branży ani najtańsze, prowadzone przez osoby niedoświadczone. Zawsze warto upewnić się, że szkolenie dla rekruterów prowadzone jest przez specjalistę z dużym doświadczeniem przy prowadzeniu rekrutacji – również w przypadku podpisywania umowy z większą firmą szkoleniową prosić o wskazanie, kto konkretnie będzie prowadził zajęcia.
Pisaliśmy również: Social media w rekrutacji i selekcji
Drugim bardzo istotnym aspektem jest program. Zanim zdecydujesz się na szkolenie dla rekruterów, warto poświęcić odrobinę czasu na jego analizę. Zwróć uwagę ile zaplanowanych jest godzin zajęć i na jakie kwestie zostanie położony nacisk. Czy kurs rzeczywiście koncentruje się na tych aspektach, które będziesz mieć szansę wykorzystać w swojej codziennej pracy? Czy jego poziom trudności jest dostosowany do Twojego poziomu zaawansowania? Czy obejmuje kwestie dla Ciebie nowe, interesujące? W jakiej formie odbywają się zajęcia? Warto zwrócić także uwagę na to, czy szkolenie prowadzone jest przede wszystkim w formie wykładu, czy też uczestnicy rzeczywiście będą mieli możliwość ćwiczenia nowo nabytych umiejętności w praktyce.
Szkolenie dla rekruterów – stacjonarne czy online?
Szkolenia dla rekruterów dostępne są zarówno w formie stacjonarnej, jak i online. Obydwa te rozwiązania mają swoje wady i zalety. Obecnie coraz większa ilość rozmów rekrutacyjny odbywa się przez Internet, dlatego też kurs dla rekruterów online może być bardzo dobrą okazją, by się do tego przyzwyczaić. Ta opcja może być również bardzo wygodna – odpadają koszty i niedogodności związane z dojazdem na miejsce, wynajęciem sali konferencyjnej, czy w przypadku szkoleń poza miejscem zamieszkania – noclegu.
Pisaliśmy również: Dane osobowe w rekrutacji – z tego zakresu mamy także szkolenie – szczegóły tutaj: Kurs online RODO w kadrach i rekrutacji
Z drugiej strony, bardzo wiele rekruterów nadal prowadzi rozmowy rekrutacyjne wyłącznie osobiście. Mogą oni uważać, że rozmowy prowadzone twarzą w twarz są znacznie bardziej efektywne i nie mieć potrzeby oswajania się z formą zdalną, gdy pracodawca tego nie wymaga. Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzesz, z całą pewnością nacisk położony na rozwój kompetencji rekrutera może zaowocować bardzo ciekawymi możliwościami rozwoju zawodowego i kariery. Nie chodzi tylko o to, ile zarabia rekruter – z całą pewnością dla specjalistów nie zabraknie atrakcyjnych stanowisk.
Praca rekrutera jest ciekawa i pełna wyzwań. Jeżeli nie boisz się kontaktów z ludźmi, jesteś otwarty i uprzejmy, gotowy do ciągłego rozwoju to może być to bardzo interesująca ścieżka zawodowa.
0Komentarzy o "Ile zarabia rekruter i czym się zajmuje? Jak zostać rekruterem?"