E-learning w pracy jest coraz bardziej rozpowszechniony, daje ogromne możliwości rozwoju, a przy tym przynosi oszczędności dla pracodawcy i duże szanse dla pracowników. Obecnie firmy stawiają na nieustanne podnoszenie kwalifikacji załogi, a wiele osób szuka pracy, która oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia, gwarantuje możliwości rozwoju.
Formuła zdalnych kursów świetnie się do tego nadaje, zaspokaja potrzeby pracowników i pracodawców. Dobrze wyszkolony personel stanowi największy kapitał firmy, dlatego warto wprowadzić e-learning w pracy oraz poznać zalety tego rozwiązania.
Co to jest e-learning?
E-learning to nowoczesna metoda nauczania, która z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Mimo że początki zdalnego nauczania sięgają XVIII wieku, zostały zapoczątkowane przez kursy korespondencyjne, to dopiero kilkanaście lat temu ta forma zyskała na znaczeniu. Przełom nastąpił jednak rok temu, kiedy na skutek sytuacji epidemiologicznej nauczanie stacjonarne zostało wstrzymane. Ludzie mieli do wyboru zaprzestanie rozwoju lub przestawienie się na formę zdalną.
Pisaliśmy m.in. Kursy online dla pracowników HR
Większość osób wybrało drugie rozwiązanie. Ludzie dobrze przyjęli nową formę nauki, szybko zaakceptowali zmiany, dlatego zdalna forma nauczania na pewno nie przestanie być wykorzystana po zakończeniu epidemii. E-learning polega na wykorzystaniu nowoczesnych technologii tj. media elektroniczne, internet, telewizja interaktywna, płyty CD itp. Metoda pozwala na udział w kursach w dowolnym miejscu i czasie, bez potrzeby wychodzenia z domu czy siedziby firmy.
Kursanci zamiast na sali wykładowej siedzą przed ekranem komputerów i biorą udział w zajęciach. Zdalne kursy nie zawsze wyglądają tak samo, dzielą się m.in na:
- Synchroniczne, które odbywają się w czasie rzeczywistym. Kursanci i wykładowca łączą się o określonej godzinie, w wybranym dniu i biorą czynny udział w zajęciach. Dzięki czatom, komunikatorom lub innym metodom, możliwe są wspólne dyskusje, praca w grupach, wykonywanie ćwiczeń i bieżące sprawdzanie zdobytych umiejętności. Dla pracodawców ważne jest to, że pracownicy nie muszą przebywać w jednej sali, każdy może przy swoim biurku. To eliminuje potrzebę znalezienia sali wykładowej, nie wpływa również na organizację pracy.
- Asynchroniczne – ta forma kursów nie ma określonego czasu. Lekcje nagrane są wcześniej, uczestnicy mogą o dowolnej porze odtworzyć kurs, wielokrotnie powtarzać trudniejsze zagadnienia. Każdy uczestnik uczy się w swoim tempie, nie czuje presji grupy. W tej formie ważna jest samodyscyplina i samodzielność, ponieważ nie ma nauczyciela, która stoi nad głową i pilnuje, czy dana osoba bierze czynny udział w zajęciach.
Można również wyróżnić:
- Szkolenia zamknięte – które są zamawiane przez duże korporacje. Ich celem jest dokształcanie osób pracujących w danej firmie.
- Szkolenia otwarte – są skierowane do szerokiej grupy uczestników.
- Szkolenia z półki – ich tematyka obejmuje materiał z konkretnej dziedziny. Mają specjalistyczny charakter.
- Szkolenia szyte na miarę – układane są na zamówienie, według potrzeb klienta. Obejmują podany zakres tematyczny.
E-learning w pracy – czy jest lepszy od szkoleń stacjonarnych
Wykorzystanie e-learningu do rozwoju pracowników jest obecnie na porządku dziennym (pisaliśmy m.in. Szkolenia online dla pracowników). Jeszcze kilka lat temu zakłady pracy wysyłały swoich pracowników na szkolenie tradycyjne, które zazwyczaj odbywały się poza siedzibą firmy. To generowało wysokie koszty, zaburzało również funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Dzięki możliwościom, jakie dają zdalne szkolenia, firmy zmniejszyły wydatki, wyjazdy pracowników przestały dezorganizować pracę.
Pisaliśmy m.in. Kursy i szkolenia online – dlaczego warto z nich korzystać?
Dzięki temu, że kształcić można się na terenie zakładu lub we własnym domu, nie ma potrzeby wynajmowania sali wykładowej, opłacania dojazdów, zakwaterowania trenerów i uczestników. Oprócz kwestii finansowych, za kursami online przemawia atrakcyjna forma oraz możliwość dostosowania tematyki zajęć do autentycznych potrzeb firmy.
Kursy online nie wymagają uczestnictwa wszystkich pracowników w tym samym czasie, dzięki temu e-learning zapewnia mobilność i elastyczność. W szkoleniu można wziąć udział w dogodnym czasie, nie opuszczając siedziby zakładu. Co ważne, e-learning pozwala na to, aby pracownik szkolił się indywidualnie. Może poświecić tyle czasu na naukę, ile potrzebuje.
Nie ma presji grupy, ważne jest, aby przyswoił wiedzę i z wynikiem pozytywnym zdał egzamin czy test sprawdzający. Materiały ze zdalnych kursów można przeglądać na dowolnym urządzeniu mobilnym, w dogodnym dla siebie czasie. Zdane kursy pozwalają na powtarzanie trudnych zagadnień, powrót do tematów, które wydają się niezrozumiałe. Firmy organizujące zdalne szkolenia starają się, zapewnić atrakcyjną formę.
Wykorzystywane są filmy, prezentacje czy animacje, ułatwiające zrozumienie tematu. Formuła e-learningowe dla firm zwiększa procent zapamiętywanych informacji, wykorzystuje mnemotechniki, angażują wiele zmysłów, motywują do poszerzania wiedzy. Dobrze zorganizowany i prowadzony e-learning w pracy nie różni się znacząco od edukacji stacjonarnej, a w niektórych kwestiach wręcz ją przewyższa.
Inne zalety e-learningu w pracy
Dużą zaletą e-learningu w pracy jest zasięg, jaki oferuje. W tego typu kursach może uczestniczyć nieograniczona ilość pracowników, bez względu na lokalizację. Jedno szkolenie może pomóc podnieść kwalifikacje pracowników z zakładu, którego oddziały zlokalizowane są w różnych zakątkach kraju. Dzięki temu, że na platformach można umieścić różnego typu materiału edukacyjne, zdalne szkolenia oferują nieograniczony dostęp do wiedzy.
Z większości platform e-learningowych można korzystać 24 h/dobę, z pracy, domu oraz podczas podróży. Wystarczy tylko komputer, smartfon i dostęp do internetu. Ważnym atutem e-learningu w pracy jest dostępność. Z nauki mogą korzystać osoby niepełnosprawne, które ze względu na stan zdrowia nie mogą brać udziału w szkoleniach stacjonarnych. Wielkim plusem zdalnego nauczania jest atrakcyjna forma, która pomaga przyswoić wiedzę.
Uczestnicy mają do dyspozycji grafiki, video interaktywne, nagrania audio, a także różne aktywności: np. ankiety, głosowanie, quizy. Kolejnym plusem zdalnego nauczania jest automatyzacja sprawdzania testów oraz generowanie raportów. Dzięki temu oceny są obiektywne, adekwatne do poziomu wiedzy. Mocną stroną zdalnych kursów jest łatwość w użytkowaniu – odbycie szkolenia jest banalnie proste, wystarczy podstawa znajomość obsługi komputera.
Firmy, które inwestują w pracowników, dbają o ich rozwój, pokazują, że ich cenią. Wzrasta zadowolenie i satysfakcja z pracy, pracownicy są lojalni, czują się związanie z przedsiębiorstwem.
Szkolenia zawodowe online – wady
Mimo wielu niezaprzeczalnych zalet e-learningu w pracy rozwiązanie ma również słabe strony. Zdalne szkolenia nie wykorzystuje czynnika ludzkiego, który dla wielu osób na duże znaczenie. W trakcie szkoleń w formie tradycyjnej możliwa jest aktywna praca w grupie oraz integracja pracowników. Są osoby, które nie są w stanie przyswoić wiedzy bez obecności trenera, potrzebują kontaktu na żywo, tłumaczenie i dyskusji.
Ograniczeniem w organizacji zdalnego nauczania mogą być bariery technologiczne. Zdarza się, że występuje zbyt duże obciążenie sieci internetowej lub nie ma odpowiedniej jakości sprzętu, zapewniającego prawidłowy odbiór kursu. Przeszkodą może być również brak motywacji pracowników. E-learning w pracy wymaga uczestników dużej motywacji, samodzielności i samodyscypliny, a to nie zawsze jest łatwym zadaniem.
Ta forma najlepiej sprawdza się u pracowników biurowych, osób związanych z nowoczesnymi technologiami, menadżerów, handlowców, specjalistów ds. HR. Często zdanie prowadzone są szkolenia BHP, pierwszej pomocy czy metod ułatwiających pracę. Ta metoda nie pozwala jednak na kursy uczące obsługi maszyn, rękodzieła, itp. gdzie najważniejsza jest praktyka i ćwiczenie na żywym organizmie.
Szkolenia e-learningowe dla zakładów pracy – dobra firma szkoleniowa
Aby zdalne szkolenie przyniosło oczekiwany efekt, należy znaleźć firmę, która specjalizuje się w tego typu usługach. Warto zapoznać się z ofertą różnych ośrodków, przeczytać opinie uczestników, dowiedzieć się, jaki rozwiązania są stosowane. Należy zwrócić na platformę e-learningową, która powinna być przyjazna i łatwa w obsłudze.
Kursy powinny być tak zorganizowane, aby angażowały do wysiłku intelektualnego, zachęcały do nauki i wykonywania ćwiczeń. Plusem jest przyjazna grafika, ciekawe case study, różnorodne ćwiczenia itp. Zdalne szkolenia są wykorzystane na każdym etapie zarządzania kadrami.
Kto może korzystać z możliwości e-learningu w pracy?
Możliwości e-learningu w pracy są ogromne. Zdalne kursy mogą być wykorzystywane w procesie zatrudniania nowych osób. Pozwalają na wprowadzenie początkujących pracowników do struktury firmy, zapoznanie ich z organizacją pracy, naukę wymaganych programów. Dzięki temu nie ma potrzeby delegowania osoby, która wprowadza nowego pracownika w obowiązki. To wygodne i komfortowe rozwiązanie dla dwóch stron.
Nowa osoba ma czas, aby spokojnie zapoznać się ze szkoleniem, a w razie potrzeby może poprosić o pomoc przełożonych. Szkolenia online to również duże możliwości rozwoju doświadczonych pracowników, którzy mogą uaktualniać wiedzę lub zdobywać nowe kwalifikacje. To również dobry sposób na zmotywowanie do działania. Obecnie rozwój nowych technologii jest bardzo szybki, dlatego ciągłe dokształcenie pełni ważną funkcję w rozwoju firmy.
Dzięki e-learningu możesz zrealizować niemal każde szkolenie, zarówno produktowe, jak i miękkie, poświęcone technikom negocjacji czy też metodom walki ze stresem. To świetny sposób na wdrożenie nowych projektów lub przekazanie pracowniom nowych wiadomości, ustaw czy rozporządzeń np. RODO.
Co zrobić, aby e-learningu w pracy przynosić wymierne korzyści?
Nie wszyscy pracownicy ze zrozumieniem i zaangażowaniem podchodzą do szkoleń online. Osoby starsze, nieobyte z nowoczesnym technologiami potrzebują czasu, aby zrozumieć, jakie możliwości daje wykorzystanie e-learningu do rozwoju pracowników. Istotną rolę we wdrażaniu zdanych kursów pełni pracodawca. Jego rolą jest przekonanie do słuszności takiego nauczania, a także zapewnienie odpowiednich warunków na nauki, np. przygotowanie sprzętu i środowiska IT.
Niezbędny jest komputer lub laptop, mikrofon, zestaw słuchawkowy. Pracownicy odbywający szkolenia powinni mieć zapewniony spokój i ciszę. Pracodawca lub dział HR powinni uświadamiać o korzyściach, jakie dają zdalne szkolenia. Ich rolą jest udzielanie informacji, wskazywanie kierunków, zachęcanie do kształcenia. Niektóre firmy wprowadzają grywalizacje, czyli dodatkowe bonusy za ukończenie większej ilości szkoleń. Zdobyte punkty można wymieniać na nagrody wirtualne lub materialne.
Ważne jest również, aby każdy pracownik miał ułożoną ścieżkę rozwoju, wykazująca które szkolenia są obowiązkowe, a z których może skorzystać dla własnego rozwoju. Ciekawą opcją jest umożliwienie pracownikom korzystania ze szkoleń zdalnych rozwijających kompetencje miękkie. Pozwala to na skurczny rozwój w wielu obszarach, zwiększa efektywność pracy, buduje zaangażowanie i pewność siebie.
Kompleksowa polityka szkoleniowa w nowoczesnych firmach
Nowoczesne firmy, które stawiają na rozwój kadry i wdrażają e-learning, powinny zacząć od przeprowadzenie polityki szkoleniowej. Polega na przekazywanie korzyści, jakie daje udział w zdalnych kursach. Ważne jest uświadomienie, że kursy zdalne nie są stratą czasu, a świetnym sposobem na podniesienie swoje wartości. Polityka szkoleniowa polega na:
- Budowaniu świadomości i informowaniu, jakie korzyści daje uczestnictwo w kursach. Należy uwzględnić potrzeby pracowników, kursy dopasować do ich ścieżki rozwoju, to sprawi, że pracownik będzie chętny do nauki i samorozwoju
- Dobrej komunikacji z pracownikiem, przekazywaniu informacji dotyczących planów rozwojowych firmy. Dzięki temu wzrośnie zaangażowanie, a pracownik będzie świadomy swojej roli, a tym samym chętny do udziału w szkoleniach.
- Organizowaniu szkoleń, które będą rozwojowe, wciągające i angażujące. Warto korzystać z wszelkich dostępnych narzędzi multimedialnych, które pomagają nabyć nowe kompetencje. Przekazywane treści powinny nawiązywać do realnych sytuacji w danym środowisku pracy.
- Wybrać platformy e-learningowe, które pozwalają na stworzenie grup szkoleniowych, w których można wymieniać się informacjami, wiedzą, dyskutować, wspierać się i współzawodniczyć. E-learning w pracy może łączyć ludzi z różnych miast i krajów. To sprawia, że szkolenie jest efektywne i atrakcyjne.
- Zadbać, aby szkolenia nie były zbyt długie. Wiedzę lepiej przyswajać w krótkich modułach, zwrócić uwagę na wiedzę teoretyczną, ale również praktyczną.
Obecne rozwiązania technologiczne oferują duże możliwości stworzenia atrakcyjnych i wartościowych szkoleń e-learningowych. Warto się na tym skupić i zadbać, aby pracownicy byli zadowoleni, a pracodawcy mogli cieszyć się z wyszkolonej i zaangażowanej załogi.
Jak skutecznie korzystać z e-learningu?
Zdalna nauka wymaga dyscypliny, samodzielności i umiejętności pracy własnej. Ta forma daje ogromne możliwości, ale należy nauczyć się z nie korzystać. Tylko wtedy będzie efektywna i pozwoli nabyć nowe kompetencje. Aby e-learning w pracy oraz zdalne kursy przerabiane w domu pomogły odnieść sukces, należy:
- Wyznaczyć sobie cel i konsekwentnie do niego dążyć – warto pamiętać, że dzięki zdalnym kursom zawodowym można zmienić pracę, awansować, poprawić swoją sytuację finansową. Nic tak nie zachęca do nauki, jak cel, jaki może pomóc osiągnąć.
- Uczyć się tego, co jest przydatne, ale jednocześnie interesujące. Nie ma sensu zapisywać się na kursy online tylko dlatego, że są aktualnie modne. Na pewno szybko się znudzą, a nauka będzie sprawiała problemy.
- Pamiętać o regularności i przeznaczyć określony czas na rozwijanie umiejętności zawodowych. Lepiej uczyć się mniej, ale regulaminie, niż poświęcać na naukę 2 godziny raz na tydzień. W nauce kluczowe jest powtarzanie materiału w odpowiednich odstępach czasowych.
- W trakcie nauki warto się skupić i pozbyć wszystkich czynników, które rozpraszają uwagę. W czasie zdalnych kursów nie należy przeglądać mediów społecznościowych, czytać wiadomości, sprawdzać poczty. Warto się skoncentrować, a nauka szybko wejdzie do głowy.
- Warto robić notatki, zapisywać najważniejsze informacje. To dobre rozwiązanie, ułatwiające powtórki i przygotowanie do egzaminów.
- W razie potrzeby, warto powtarzać trudniejsze fragmenty, wracać do nich po kilku dniach. Jeżeli jest taka możliwość, warto kontaktować się z prowadzącym i prosić o wyjaśnienie niezrozumiałych tematów.
- Nowo poznany materiał należy wykorzystywać w praktyce. To pomaga lepsze przyswojenie materiału, ułatwia zapamiętywanie i rozumienie.
E-learning – gdzie może być wykorzystywany?
E-learning wykorzystywany jest nie tylko przez zakłady pracy. To forma nauczania, z której korzystają osoby w różnym wieku, zainteresowane samorozwojem i podnoszeniem swoich kwalifikacji zawodowych. Szkolenia online przeznaczone są zarówno dla osób młodych, wkraczających na rynek pracy, jak i doświadczonych pracowników, którzy chcą uaktualnić swoją wiedzę, zdobyć nowe umiejętności, zmienić zawód lub założyć własną działalność.
To duża szansa dla bezrobotnych oraz osób wracających do pracy po dłuższej przerwie. Kursy internetowe pozwalają na naukę w dowolnym czasie, można je dopasować tak, aby nie kolidowały z życiem rodzinnym i zawodowym. E-kursy są świetnym sposobem na uatrakcyjnienie CV. Pracodawcy przychylnym okiem patrzą na osoby, które nie stoją w miejscu, dbają o swój rozwój.
E-learning – jakie możliwości mają osoby chcące podnieść swoje kwalifikacje
Zdalne kursy pozwalają na rozwój zarówno kompetencje twardych, jak i miękkich. Dzięki możliwościom, jakie daje e-learning, można poprawić zdolności interpersonalne, popracować nad umiejętnością pracy w grupie, samodzielnością, analitycznym myśleniem. Te cechy są bardzo cenione przez pracodawców, często rekompensują brak odpowiedniego wykształcenia i pozwalają zdobyć atrakcyjną, dobrze płatną pracę.
Szeroka oferta pozwala znaleźć szkolenie idealne na siebie, pozwalają zmienić zawód, awansować lub znaleźć zatrudnienie. Dzięki e-nauczaniu można poprawić swoją samoocenę, pozbyć się rutyny, nabyć pewności siebie. To dobra opcja dla osób, które w obecnej pracy czują się źle, są zniechęcone. Zdobywając nowe umiejętności, można zmienić stanowisko i zacząć odczuwać satysfakcje z pracy. Kursy zdalne pozwalają rozwijać się niemal w każdej branży.
Pisaliśmy m.in. Czy kursy online się liczą?
Popularne są szkolenia dla pracowników biurowych sekretarek, rekruterów, pracowników reklamy czy programistów. Dzięki możliwościom jakie daje zdalna nauka, można nie tylko rozwijać się zawodowo, ale również zadbać o swoje hobby. To świetny sposób na udział w kursach niszowych, które ze względu na mniejsze zainteresowanie ciężko byłoby zorganizować stacjonarne. E-learning pozwala również rozwijać kompetencje językowe.
Zdalne kursy językowe cieszą się ogromną popularnością, pozwalają nauczyć się słówek, gramatyki, wymowy. W zależności od potrzeb i preferencji można wybrać kursy grupowe lub indywidualne, z lektorem lub native speakerem. Dzięki zdalnym lekcjom można nauczyć się wybranego języka, nadrobić zaległości, przygotować się do egzaminu lub wyjazdu za granicę.
Najpopularniejsze zdalne kursy zawodowe
Warto szukać kursów, które kończą się wydaniem certyfikatu MEN, potwierdzających zdobycie wiedzy. Zaświadczenie jest cenione przez pracodawców, warto je umieścić w swoim CV. Obecnie najwięcej osób korzysta z takich kursów jak:
- Pracownik biurowy (mamy takie szkolenie tutaj: Szkolenie online pracownik biurowy),
- Nowoczesna sekretarka (mamy takie szkolenie tutaj: Szkolenie online dla sekretarek – asystentek),
- Pracownik ds. kadr i płac (mamy takie szkolenia: Kurs kadr online i Kurs płac online oraz połączone wideo szkolenie online kadry i płace)
- Księgowy (mamy takie szkolenie online z księgowości),
- Specjalista ds. rekrutacji i HR (mamy takie szkolenie online rekrutacja i selekcja),
- Specjalista ds. ochrony danych osobowych (takie szkolenia również mamy – szczegóły tutaj: Szkolenie online RODO w kadrach i rekrutacji oraz Szkolenie online RODO w podmiotach służby zdrowia),
Uczestnicy poznają nie tylko teorię, ale również umiejętności praktyczne. Wykonuję ćwiczenia, oglądają filmy, pokazujące problemy i metody ich rozwiązania. Poruszanych jest wiele różnych zagadnień, obowiązujące przepisy, kursanci poznają zasady współpracy z urzędami, uczą się obsługi popularnych urządzeń. Wiedza jest systematycznie sprawdzana, w razie problemów można liczyć na pomoc.
Zaletą zdalnej nauki jest elastyczność, dostępność, oszczędność czasu i pieniędzy. Zawodowe kursy zdalne są łatwe w obsłudze, są szansą na odmianę sytuacji zawodowej. E-learning w pracy to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające wzmocnić potencjał przedsiębiorstwa, zwiększyć kompetencje załogi, zadbać o jej zaangażowanie. Trzeba pamiętać, że im wyższe kwalifikacje pracowników, tym większy zysk dla pracodawcy.
0Komentarzy o "E-learning w pracy - szkolenia online dla pracowników i nie tylko"