Czy kursy online się liczą? Czy warto robić kursy online?

Czy kursy online się liczą? Takie pytanie zadają sobie osoby, które dopiero będą wchodzić na rynek pracy i – mówiąc najkrócej – nie mają co wpisać do CV. Doświadczenia zawodowego nie mają siłą rzecz (ze względu na młody wiek pierwsze doświadczenie to jakaś praca na zleceniu, jakieś staże czy praktyki i z reguły nic więcej), przygotowanie zawodowe niewielkie, wiedza teoretyczna – być może, ale nie poparta praktyką.

Być może Ty też zadajesz sobie to pytanie. No więc, czy kursy online się liczą? Czy warto robić kursy online? Odpowiedź jest tylko jedna – jak najbardziej. Szkolenia online mają swoje wady i zalety, jak każda forma podnoszenia kwalifikacji, ale z pewnością ilość plusów szkoleń online powinna Cię do nich przekonać. Poczytaj. Kursy online dla początkujących i nie tylko.

Czy kursy online się liczą?

Tak, kursy online się liczą. Na tak postawione można odpowiedzieć z kilku punktów widzenia – czy kursy online się liczą – w sensie czy są w stanie nauczyć uczestnika szkolenia tego, czego chce się nauczyć. Po drugie – czy kursy online się liczą – w sensie, czy organizator szkolenia zapewnia taki sam poziom merytoryczny i organizacyjny, jak organizator szkoleń stacjonarnych, czy dokumenty ukończenia szkolenia online mają taką samą „moc” i ważność, jak dokumenty ukończenia tradycyjnych kursów i szkoleń.

Zacznijmy od omówienia samych form szkoleń online. Jeszcze niedawno nauka online polegała na tym, że Uczestnik otrzymywał na email materiały szkoleniowe, które sam przerabiał. Taka forma nauki – jakkolwiek jeszcze praktykowana – odchodzi już do lamusa. Dla Uczestnika bowiem jedną z najważniejszych spraw w trakcie szkolenia online jest kontakt z trenerem i możliwość zadawania pytań. I niekoniecznie chodzi tu o możliwość zadawania pytań w czasie rzeczywistym.

Czy w czasie kursu online można zadawać pytania trenerowi?

Znacznie wygodniejszym dla uczestnika szkolenia online rozwiązaniem jest możliwość kontaktu z trenerem w dowolnym czasie, a nie np. jedynie w ciągu godziny od zakończenia webinarium. Stąd też spora grupa kursów online to kursy, gdzie Uczestnik ma do dyspozycji materiał szkoleniowy na stronie organizatora szkolenia, loguje się w dowolnym wygodnym dla siebie czasie, przerabia sobie materiał kursowy, ale w razie potrzeby kontaktuje się z trenerem, który udziela możliwie szczegółowych odpowiedzi na pytania.

Taka forma szkolenia online jest dla Uczestnika wygodna. Zapisuje się on na szkolenie online w dogodnym dla siebie czasie, korzysta ze szkolenia również w dogodnym dla siebie czasie, ale ma też świadomość, że jeśli dana partia materiału sprawia mu pewne problemy, ma do niej jakieś pytania, to zawsze jest ktoś, kto na wszystkie pytania odpowie.

Pewnie zastanawiasz się, po co kupować szkolenia online, skoro można kupić książkę czy obejrzeć film instruktażowy na Youtube. Tak, tylko zwróć uwagę – skąd masz pewność, że film prezentuje aktualny stan prawny, nie jest „przeterminowany” itp. Skąd masz pewność, że autor nagrania odpowie na jakiekolwiek Twoje pytania? Podobnie w przypadku książki – kupujesz i tyle, zostajesz sam na sam z materiałem, nie mając co liczyć na kontakt z autorem.

W przypadku kursów online jest inaczej. Nawet tych w formie „do czytania”. Po drugiej stronie jest zawsze autor kursu czy opiekun merytoryczny. Szkolenie jest na bieżąco aktualizowane, organizator zapewnia pełne wsparcie techniczne i merytoryczne. Myślisz, że w dobie dzisiejszego świata cyfrowego szkolenia online w formie do czytania to przeżytek? Mylisz się. One się doskonale sprawdzają tam, gdzie materia szkolenia jest skomplikowana, trzeba wyjaśniać przepisy, obliczenia itp. To idealna forma nauki dla wzrokowców – uczą się oni w najlepszej dla siebie formie, pozostając cały czas pod opieką trenera i kontaktując z nim w razie pytań.

A więc czy kursy online się liczą? Czy warto robić kursy online? Tak – o ile możesz liczyć na pomoc trenera, a organizatorem szkolenia jest wiarygodna firma czy instytucja, tudzież uznany w swojej dziedzinie autorytet.

Mamy takie szkolenia online w formie „do czytania” ze stałym kontaktem z trenerem na naszej drugiej stronie internetowej tutaj: szkolenia online z zaświadczeniem. Mamy też szkolenia online w formie lekcji wideo, do samodzielnej nauki, ale również w stałym kontakcie z trenerem – oferta szkoleniowa tutaj: certyfikowane kursy online.

certyfikowane kursy online-min

Czy kursy online się liczą? A jeśli tak, to w jakiej formie szkolenia online są najlepsze?

Inna forma szkoleń online to webinary – spotkania „na żywo”, o określonej godzinie i w określonym dniu. One oczywiście mają również sporo zalet, natomiast dla osób początkujących mogą być nieefektywne. Wszystko tu oczywiście zależy od tego, co jest przedmiotem szkolenia.

Jeśli np. szkolenie online dotyczy gotowania, webinar sprawdzi się znakomicie. Natomiast jeśli szkolenie ma obejmować trudne zagadnienia, związane np. z przepisami prawa, to już niekoniecznie. Tym bardziej, że z reguły kontakt z prowadzącym webinar jest ograniczony w czasie, np. do godziny czy dwóch po zakończeniu transmisji możesz zadawać pytania, ale później już koniec.

Oferta szkoleń online jest spora, praktycznie w każdej dziedzinie życia dostępne są już tematyczne szkolenia online, w tym certyfikowane szkolenia online czy kursy online z zaświadczeniem. No właśnie. I tu osoba niedoświadczona i początkująca zadaje sobie kolejne pytanie: czy warto kursy online wpisywać do CV?

Czy warto kursy online wpisywać do CV?

Warto, a nawet trzeba koniecznie. Szkolenia online, szczególnie przygotowane na wysokim poziomie merytorycznym, bywają nawet lepsze niż szkolenia stacjonarne (choć oczywiście absolutnie nie można powiedzieć, że szkolenia online są zawsze lepsze niż stacjonarne albo że szkolenia stacjonarne są zawsze lepsze niż szkolenia online.

Natomiast jeśli rozważasz, czy warto kursy online wpisywać do CV, czy potencjalny pracodawca nie będzie krzywo patrzył na tę formę nauki, to przeczytaj teraz kilka najważniejszych powodów. Przede wszystkim pracodawca, który planuje Cię zatrudnić będzie rozważał, co jako pracownik możesz wnieść do firmy i na ile przyczynisz się do rozwoju jego organizacji i przyniesiesz jej zyski (mówiliśmy o tym szerzej w naszym kursie z rekrutacji – szczegóły tutaj: szkolenie online rekrutacja i selekcja z zaświadczeniem MEN).

Tego pracodawcę naprawdę „średnio” interesuje forma ukończonych przez Ciebie szkoleń. On chce mieć pracownika z wiedzą. Wpisz kursy online do cv, oznacz je w interesujący sposób i zrób wrażenie na swoim przyszłym pracodawcy. W swoim cv kurs online możesz oznaczyć jako kurs MOOC (massive open online courses) czy jeszcze inaczej. A to jeszcze nie wszystko oczywiście. Wpisujesz w swoim CV znajomość obsługi komputera? To dlaczego wstydzisz się udziału w szkoleniu online?

Szkolenia online z reguły nie wymagają biegłej znajomości komputera (w naszych szkoleniach wystarczy Ci przeglądarka internetowa i dostęp do Internetu – z komputera, tabletu, komórki). Wpisz w swoje CV szkolenia online czy szkolenia przez internet – już samo to, że bierzesz udział w tego typu szkoleniach świadczy o tym, że jesteś „ogarniętą” technologicznie i komputerowo osobą.

A to jeszcze nie koniec. Czas pandemii, większość kursów stacjonarnych zawieszona. Uczestniczysz w szkoleniach online? Świetnie, wpisz to do CV. Dla pracodawcy to znak, że nie czekasz biernie na rozwój wypadków, nie marnujesz czasu, ale aktywnie poszerzasz swoje możliwości w formie, jaka obecnie jest dostępna. To bardzo dobrze o Tobie świadczy. Czy kursy online się liczą dla pracodawców? Tak, liczą się. A czy warto robić kursy online – oczywiście, że warto.

Kolejna rzecz. Czy warto robić kursy online „dla papierka”? Niekoniecznie. Oczywiście, jeśli szkolenie online jest wartościowe, organizatorem jest jakaś uznana firma z mocną pozycją na rynku, wiarygodna, to z pewnością dokumenty ukończenia szkolenia, jakie otrzymasz po kursie będą dobrze wyglądać w Twoim CV, ale pamiętaj, że „papierek” nie zastąpi wiedzy, a ona się dla pracodawcy liczy najbardziej.

W związku z powyższym powstaje pytanie: czy kursy online się liczą i czy warto robić kursy online – w sensie – czy z takiego kursu wyniosę wiedzę? Oczywiście, ale to już zależy wyłącznie od Ciebie i Twojego zaangażowania.

Nie ma tu znaczenia forma szkolenia online ani jego poziom merytoryczny, jeśli szkolenie online w formie „do czytania” przeklikasz, szkolenie online w formie lekcji wideo przeglądniesz na sporym przyspieszeniu, a webinar prześpisz albo obejrzysz „w drugiej zakładce” (bo w pierwszej masz Facebooka czy inny Instagram).

No i rzecz niby oczywista – skoro już zapisujesz się na szkolenie online, płacisz za nie (swoją drogą absolutnie nie działa tu zasada, że im szkolenie online droższe, tym lepsze), to wyjść z założenia, że chcesz te pieniądze „odzyskać” w formie wiedzy, najlepiej przekazanej w możliwie efektywny i wygodny dla Ciebie sposób.

Zastanów się najpierw, dlaczego zapisujesz się na szkolenie online, co chcesz dzięki niemu osiągnąć, jaką wiedzę chcesz zdobyć. Nie rozważaj, czy kursy online się liczą dla pracodawców, czy nie. Nie zastanawiaj się, czy warto robić kursy online. Zwróć też uwagę na opis danego szkolenia online.

Jeśli organizatorem jest poważna firma, z opisu dowiesz się, co będziesz umieć po szkoleniu. Każdy kurs online wskazuje, jaką wiedzę czy jakie umiejętności będziesz mieć po jego ukończeniu – śmiało, nie zastanawiaj się, czy wpisać kurs online do CV – wpisz go, a wzorując się na opisie szkolenia uzupełnij swoje umiejętności w tym CV.

Jeśli ktoś wątpi, czy kursy online się liczą, czy warto robić szkolenia online, czy pracodawca dobrze postrzegają szkolenia online, to powinien już dawno nadrobić swoje zaległości, „rozejrzeć się” po internecie i rynku pracy i uświadomić sobie, że e-learning i szkolenia online to już standard.

Już małe dzieci korzystają z narzędzi do nauki zdalnej, nie mówiąc już o dorosłych, dla których oferta kursów online jest tak szeroka, że każdy z pewnością – jeśli czegoś chce się nauczyć – na pewno znajdzie szkolenie online w interesującym go temacie.

Kursy online bywają również tańsze niż kursy stacjonarne, ale nie oznacza to absolutnie, że są gorsze. Jeśli zastanawiasz się, czy kursy online się liczą, bo coś „tanio wyglądają”, to weź pod uwagę, że organizacja szkolenia online bywa mniej kosztowna niż szkolenia stacjonarnego – odpada konieczność zorganizowania sali wykładowej, cateringu itp.

Oczywiście opracowanie dobrego szkolenia online to jest pewien koszt, ale mimo wszystko nadal szkolenia online będą tańsze niż stacjonarne, właśnie ze względu na same koszty organizacji.

Teoria? OK, ale co z praktyką? Praktyczne kursy online

Zastanawiasz się, czy kursy online się liczą, bo przecież wyniesiesz z nich samą teorię? Nic bardziej mylnego. Jak to mówią mądrzy ludzie – teoria jest fundamentem praktyki, ale na kursach online, jeśli są dobrze zorganizowane, z pewnością takiej czysto praktycznej wiedzy też możesz się spodziewać.

Dam Ci przykład z jednego z naszych kursów: kurs kadr online z zaświadczeniem MEN. Szkolenie w formie „do czytania” – materiał tematyczny podzielony na lekcje tematyczne, a w nich dziesiątki przykładów z praktyki, dziesiątki wzorów formularzy, pism, umów do pobrania. Do tego trener, osoba z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie kadr i prawa pracy. Przerabiasz samodzielnie materiał, ale cały czas w kontakcie z trenerem, który wyjaśnia Ci konkretne zagadnienia na przykładach z praktyki, również z własnego doświadczenia zawodowego. Potem, jeśli z podobną sytuacją spotykasz się w swojej praktyce, wiesz już, co robić.

A nawet jeśli pojawia się na Twojej drodze zawodowej problem, z którym nie było styczności w czasie szkolenia, możesz śmiało kontaktować się z trenerem, również po szkoleniu. Dobra instytucja szkoleniowa nie zamyka się na byłych Kursantów – służy im pomocą w miarę możliwości cały czas, również po szkoleniu.

My tak właśnie działamy. I wiesz co? Ogromna rzesza naszych kursantów wraca do nas, uczestniczy w innych naszych szkoleniach online, bo chcą się czegoś nauczyć, ale chcą mieć również kontakt z nami. Czasem wyłącznie merytoryczny, a czasem taki – o ile można tak to nazwać – przyjacielski.

Czy kursy online się liczą? Czy warto korzystać ze szkoleń online? Oczywiście. One nie są gorsze niż szkolenia stacjonarne. Oczywiście są takie dziedziny życia, gdzie szkolenia online po prostu nie da się zrobić na wysokim poziomie merytorycznym. Tyle, że są to głównie szkolenia z np. udzielania pierwszej pomocy, prac budowlanych itp. Z kolei wszędzie tam, gdzie mniej liczą się zdolności manualne, a bardziej wiedza, szkolenia online spokojnie zapewnią Ci maksimum korzyści.

Dobre szkolenia online to idealna opcja dla zabieganych, osób wiecznie zajętych innymi sprawami, ale też dla osób mieszkających w miejscowościach, z których po prostu trudno dojechać na zajęcia stacjonarne. Nierzadko też jest tak, że na udział w szkoleniach stacjonarnych uczestnikowi po prostu nie pozwala stan zdrowia. Dla niego dobre szkolenia online to idealna opcja. Czy kursy online się liczą? Oczywiście, choćby z tego powodu, że są czasem jedynym wyborem.

Jeśli zatem zastanawiasz się, czy kursy online się liczą, czy szkolenia online mają sens, czy warto wpisać kursy online do CV, odpowiadam – tak, szkolenia online się liczą, szkolenia online mają sens, warto ukończone kursy online wpisać do CV. W perspektywie czasu szkolenia online będą się coraz bardziej rozwijać, oferta kursów i szkoleń online będzie się stale poszerzać.

Tyle, że musisz zapamiętać jedno. Nawet najlepszy kurs online nic Ci nie da bez Twojego zaangażowania. Nie ma tu cudownych środków. Zapisujesz się na webinar, który prześpisz? Albo okazuje się, że na trzy spotkania webinarowe dwa terminy Ci nie pasują? To może spróbuj szkolenia online w innej formie.

A przede wszystkim zastanów się, czego oczekujesz po kursie online i jeśli już decydujesz się wziąć w nim udział i za niego zapłacić, zaangażuj się. Najlepszy nawet trener nie wciśnie Ci na siłę wiedzy do głowy. Nie da się – jak w filmie Matrix – podpiąć do głowy cudownej rurki i wtłoczyć wiedzy.

Jeśli zastanawiasz się nad kursami online, zapoznaj się z naszą ofertą szkoleniową. Być może któreś ze szkoleń przypadnie Ci do gustu. Mamy szkolenia w formie „do czytania” i w formie materiałów wideo. Dokładamy wszelkich starań, aby gwarantowały one najwyższy poziom merytoryczny, a nad każdym ze szkoleń czuwa trener – wieloletni praktyk w dziedzinie szkolenia.

Czy kursy online się liczą?

Tak, liczą się. Forma organizacyjna szkolenia nie ma znaczenia, jeśli niesie ono za sobą wartościowy przekaz merytoryczny. Profesjonalne szkolenia online to bardzo dobry wybór

Czy wpisać do CV kurs online?

Wpisać. Wpisz do CV kurs online. To dobrze o Tobie świadczy, jeśli podnosisz swoje kwalifikacje w każdej możliwej formie i angażujesz się

Czy warto robić kursy online?

Warto. Dobrze opracowane szkolenia online nie są wcale gorsze od kursów stacjonarnych

Jakie szkolenie online wybrać?

Takie, w którym masz zapewnioną pomoc trenera nie tylko w czasie szkolenia, ale również po jego ukończeniu

0Komentarzy o "Czy kursy online się liczą? Czy warto robić kursy online?"

Zostaw wiadomość

Wszelkie prawa zastrzeżone dla SPD SZKOLENIA - praktyczne kursy online z zaświadczeniem MEN