Kursy i szkolenia online zdobywają coraz większą popularność. Czasem jest ona niejako wymuszona – niedawne zamieszanie w związku z pandemią koronawirusa, przymusowe zamknięcie placówek organizujących kursy stacjonarne spowodowało, że kursy i szkolenia online stały się w zasadzie jedną z niewielu możliwości podnoszenia kwalifikacji, nabywania nowych umiejętności czy rozwoju. O ile kursy stacjonarne znów są dostępne, to okazało się, że kursy i szkolenia online cieszą się nadal niesłabnącym zainteresowaniem (pisaliśmy m.in. Czy kursy online się liczą).
Sporo osób miało możliwość skorzystania z kursów i szkoleń online po raz pierwszy i już od samego początku taka forma nauki zaskarbiła sobie ich przychylność. Oczywiście, kursy i szkolenia online nie sprawdzą się w każdej dziedzinie, każdej profesji, ale w bardzo wielu obszarach działalności czy zainteresowań kursy i szkolenia online sprawdzają się znakomicie.
W ostatnim czasie zdalna edukacja trafiła nie tylko do szkół. W związku z sytuacją epidemiologiczną, która zapanowała na całym świecie, rządy ograniczyły do minimum kontakty międzyludzkie. Większość spraw zaczęto załatwiać zdalnie, za pomocą globalnej sieci. Sytuacja dotknęła również kursy, podnoszące kwalifikacje. Mimo że od zdalne szkolenia były znane już od dawna, to od 2020 roku obserwuje się znaczy wzrost ich popularności.
Osoby, które zaczęły naukę stacjonarnie, zmuszone były przenieść się na e-nauczanie. Ta forma wielu osobom przypadła do gustu i pozostaną jej wierni również wtedy, gdy sytuacja wróci do normy. Na czym dokładnie polega e-learning, skąd wywodzi się ta forma nauki, jakie ma mocne i słabe strony?
Co oznacza zdalne nauczanie?
Zdalne nauczanie, zwane również e-learningiem, szkoleniami na odległość, kursami online to edukacja, która odbywa się za pomocą nowoczesnych rozwiązań technologicznych. W tej metodzie salę lekcyjną zastępują media elektroniczne, tzn. internet, telewizja interaktywna, przekazy satelitarne, czaty, video rozmowy itp. Uczniowie mogą przebywać w dowolnym miejscu, potrzebują jedynie komputera lub smartfonu oraz dostępu do internetu (pisaliśmy m.in. Szkolenia online dla pracowników).
Nauczyciele uatrakcyjniają zajęcia, stosując takie narzędzia jak animacje, prezentacje, pokazy filmów czy slajdów. Uczniowie widzą nauczyciela na monitorze, mogą się z nim komunikować, wykładowca może korygować błędy kursantów, wykonywać z nimi ćwiczenia itp. Zdalne nauczanie dzieli się na dwa główne rodzaje:
- Asynchroniczne, które nie ma określonego czasu. Kursy udostępnione są w sieci, uczestnik najczęściej po opłaceniu szkolenia otrzymuje dostęp do materiałów, które może przerabiać we własnym tempie. Ma do dyspozycji blogi, firmy, materiały w formie plików pdf. Ta forma daje dużą swobodę, umożliwia naukę w wolnym czasie, ale wymaga dużej samodzielności i samodyscypliny.
- Synchroniczne, które odbywają się czasie rzeczywistym. Uczestnicy i wykładowca łączą się o określonym czasie i biorą czynny udział w szkoleniu. Dwie strony widzą się, mogą ze sobą rozmawiać, rozwiązywać pojawiające się problemy. Ta forma kursów jest zbliżona do nauki stacjonarnej, pozwala nawiązać kontakt z nauczycielem, ale umożliwia naukę z domu lub innego, wybranego miejsca.
Zdalne nauczanie staje się coraz powszechniejsze, dlatego warto dokładnie poznać tę formę nauki. Mimo że nauka online ma swoich przeciwników, to eksperci przewidują, że za kilkanaście lat szkolenia będą odbywać się głównie w tej formie. Oczywiście nauka stacjonarna pozostanie, ale oferta kursów online będzie bardzo szeroka, dostosowana do potrzeb różnych użytkowników.
Już teraz ze kursów zdalnych mogą korzystać osoby w każdym wieku, o różnym poziomie wykształcenia. W sieci dostępne są zdalne kursy językowe, zawodowe, poprawiające kompetencje miękkie. Oferta z każdym rokiem się rozrasta i cieszy coraz większym zainteresowaniem.
Początki zdalnego nauczania
Zdalne szkolenia zapoczątkowane zostały przez kursy korespondencyjne, które rozwinęły się w XVII wieku. W tamtym czasie materiały do nauki wysyłane były za pośrednictwem poczty. W XX wieku w nauce pomagało radio edukacyjne, a następnie telewizja edukacyjna. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii do edukacji zaczęto wykorzystywać przekazy satelitarne. Najważniejszy jednak okazał się rozwój telekomunikacji cyfrowej, technik satelitarnych oraz multimedialnych.
Rozwój i dostępność internetu sprawiły, że nauczanie online przybrało formę podobną do tradycyjnej nauki. Edukacja zdalna stała się ogólnie dostępna i skuteczna.
Jakie korzyści daje nauka online?
Zdalne kursy mają wiele zalet, dlatego wiele osób zamienia naukę w sali na szkolenia we własnym domu. Szkolenia online cieszą się również dużym zainteresowaniem u pracodawców, którzy dzięki tej formie nauki, mogą szybko i skutecznie przeszkolić swoich pracowników. Główne korzyści, jakie daje nauczanie online to (pisaliśmy m.in. E-learning – wady i zalety):
- Elastyczność – każda osoba może wybrać kurs w najlepszej dla siebie formie. Osoby zajęte, pracujące w różnych godzinach mogą zdecydować się na kursy asynchroniczne, które dają ogromną swobodę. Ci, którzy wolą zorganizowane zajęcia mogą wybrać kursy odbywające się w czasie rzeczywistym. Również dają dużą swobodę, szkoły oferują dogodne terminy, ale bardziej przypominają tradycyjną naukę. Zdalne kursy można bez problemu pogodzić z życiem zawodowym i osobistym.
- Brak presji grupy – zdalne nauczanie jest idealną formą nauki dla osób wycofanych, nieśmiałych, które czują się skrępowane w dużej grupie. Nauka przed komputerem pozwala im się skupić i zredukować stres. Dzięki temu nowe wiadomości są szybciej przyswajane.
- Dostępność – z kursów online mogą korzystać wszyscy zainteresowani. Przeszkodą nie jest miejsce zamieszkania, wiek, stan zdrowia, wykształcenie. Ta forma nikogo nie dyskryminuje, jest idealna dla osób chorych, które nie mają możliwości wyjścia z domu. To również dobra opcja dla młodych mam, które chcą się uczyć, ale opieka nad dzieckiem nie pozwala im chodzić na zajęcia stacjonarne.
- Duży wybór materiałów – placówki organizujące szkolenia online oferują materiały w różnorodnej formie, zapewniają również pomoc techniczną. Kursanci mogą korzystać z materiału audiowizualnego, czatów, blogów itp. Szkolenia można wielokrotnie odtwarzać, powtarzać trudne zagadnienia.
- Oszczędność czasu – kursy online są dużo tańsze niż takie same szkolenia stacjonarne. Wiele osób rezygnowało z dokształcania, ponieważ zbyt wysokie koszty uniemożliwiały wykupienie kursu. Wysokie ceny kursów stacjonarnych wynikają z konieczności wynajęcia sali, opłacenia wyżywienia dla wykładowców, kupienia potrzebnych materiałów. Uczestnicy muszą również zapłacić za dojazd, a gdy szkolenia odbywa się w innym mieście, trzeba doliczyć cenę noclegu i utrzymania.
- Wybierając kursy online, płaci się tylko za samo szkolenie, ceny są dużo niższe, a tym samym kursy są dostępne dla osób w gorszej sytuacji materialnej.
- Łatwość obsługi – nauka online nie wymaga specjalnych umiejętności. Z e-kursami poradzą sobie nawet osoby, które na co dzień nie korzystają z komputerów. Wystarczy tylko wejść na stronę z kursem, zalogować się i wykonywać podane polecenia.
- Możliwość nauki u cenionych wykładowców – osoby mieszkające w małych miastach czy wsiach rzadko miały okazję szkolenia w profesjonalnych placówkach, u najlepszych wykładowców. Zdalne kursy dają taką możliwość. Każdy, bez względu na to, gdzie mieszka, może zapisać się na kurs organizowany w dużych, cenionych ośrodkach.
- Otrzymanie certyfikatu – kursy zdalne są tak samo honorowane, jak szkolenia stacjonarne. Kursanci zaliczają poszczególne moduły, wykonują ćwiczenia, a po zakończeniu kursu, zdają egzamin. Pozytywny wynik kończy się otrzymaniem certyfikatu, który świadczy o zdobyciu nowych umiejętności i pomaga w zwiększeniu konkurencyjności na rynku pracy. Certyfikat lub zaświadczenie MEN wysyłane jest zazwyczaj w formie elektronicznej, ale można również otrzymać je w formie papierowej.
Słabe strony zdalnego nauczania
Jak wszystko, również nauczanie online ma swoje słabe strony. Ta forma nie jest idealna, są osoby, które mogą uczyć się efektywnie tylko w sposób tradycyjny, w towarzystwie nauczyciela i innych uczniów. Inne minusy kursów zdalnych to:
- Nieumiejętność skupienia uwagi – wiele osób jest przyzwyczajonych do nauki w sali, w której wykładowca przywołuje do porządku i motywuje do czynnego udziału w zajęciach. W domu nie ma osoby, która by tego pilnowała, dlatego wiele osób nie może się skoncentrować i zamiast słuchać wykładowcy, bawi się telefonem, przegląda strony w internecie czy zajmuje domowym pupilem. W domu jest wiele rzeczy, które rozprasza uwagę. Przeszkadzają dzieci, myśli zaprzątają obowiązki domowe, dlatego nauka może być mało efektywna.
- Brak odpowiedniego sprzętu – nie wszystkie osoby mają sprzęt, który nadaje się do odtwarzania kursu. Najczęściej problem dotyczy osób starszych, które na co dzień nie korzystają z tego typu urządzeń. Na szczęście ten problem staje się coraz rzadszy, obecnie można kupić używane komputery za niewielkie pieniądze.
- Problemy techniczne – zdarza się, choć stosunkowo rzadko, że udział w kursie uniemożliwia awaria komputera lub chwilowy brak dostępu do internetu. Na ten problem ciężko coś poradzić, warto jedynie sprawdzić stan sprzętu jeszcze przed rozpoczęciem lekcji. Sytuacja jest frustrująca, ale dzięki możliwościom, jakie daje internet, zdalny kurs można odtworzyć w innym czasie.
- Brak kontaktu na żywo – wiele osób nie wyobraża sobie mówienia do komputera. Do efektywnej nauki potrzebują kontaktu z żywym człowiekiem, z którym można dyskutować, zadawać pytania, nawiązać kontakt wzrokowy. Ważna jest również możliwość kontaktu z innymi uczniami. Kurs to nie tylko nauka, ale również szansa na nawiązanie nowych znajomości, wymianę poglądów, wspólne wypicie herbaty lub zjedzenie obiadu. Internet tego nie oferuje.
- Ograniczenia meteoryczne – kursy online, mimo bardzo szerokiej oferty, nie mogą nauczyć wszystkiego. Są pewne zagadnienia i tematy, które trzeba ćwiczyć na żywo, wykonując doświadczenia, dotykając i badając poszczególne elementy. Trudno zdalnie wykształcić lekarza, stolarza czy stylistkę paznokci. Wiedzę teoretyczną można przekazać w ten sposób, ale praktykę trzeba już zdobyć stacjonarnie.
Ośrodki szkoleniowe – jak znaleźć ten właściwy?
Coraz więcej placówek edukacyjny ma w ofercie zajęcia online. To dobrze, dzięki temu jest większy wybór, ale warto wybrać szkołę z doświadczeniem, która wie, jak prowadzić tę formę nauczania. Niezbędnie są dobrzy wykładowcy, którzy posiadają wykształcanie kierunkowe oraz pedagogiczne. Ważne jest również odpowiednie podejście do kursantów, umiejętność przekazywania wiedzy i zaciekawiania danym tematem.
Przed wyborem kursu, warto wejść na stronę internetową placówki, zapoznać się z kadrą oraz poczytać informacje na temat kursów. Opinie innych uczestników są najważniejsze, dlatego, jeżeli jest taka możliwość, warto porozmawiać z osobami, które brały udział w szkoleniach. Zdalne kursy powinny odbywać się na nowoczesnej platformie e-learningowej, ważne są również różnorodne narzędzia, ułatwiające przyswajanie wiedzy.
Najlepiej szukać placówek, które po ukończeniu kursu wystawiają certyfikaty MEN i potrzebne zaświadczenia. Szkoła powinna zapewniać uczniom pomoc, zarówno merytoryczną, jak i techniczną.
Jakie kursy online dostępne są na rynku?
E-learning jest bardzo efektywny i skuteczny, pozwala szybko przyswoić wiedzę. Kursy angażują zmysł słuchu i wzroku, dlatego uczniowie mogą wybrać narzędzia, które są dla nich najefektywniejsze. Zdalne nauczanie daje ogromne możliwości, otwiera szanse na rozwój. Z e-nauki mogą korzystać dorośli, ale także dzieci i młodzież.
Kursy dostosowane są do każdego poziomu wiekowego i stopnia zaawansowania. Dzieci mogą się rozwijać, efektownie spędzać czas wolny, utrwalać wiadomości zdobyte w szkole. Dorośli, dzięki kursom online, mogą zdobyć nowe kwalifikacje, umożliwiające awans, zmianę ścieżki zawodowej czy otworzenie własnej działalności. Możliwości jest mnóstwo, warto z nich skorzystać.
Zajęcia online dla dzieci i młodzieży
Dzieci i młodzież są obyte ze sprzętem komputerowym, dlatego kursy online są dla nich żadnym problemem. Na rynku można znaleźć szeroką ofertę zdalnych szkoleń, przeznaczonych dla młodych uczestników. Dzieci najczęściej biorą udział w kursach językowych, uczą się języka angielskiego, niemieckiego, nieco rzadziej hiszpańskiego, włoskiego czy francuskiego.
Dużą popularnością cieszą się również zdalne kursy programowania, tworzenia stron internetowych, grafiki komputerowej czy tworzenia gier (pisaliśmy na naszym innym blogu Nauka programowania online dla dzieci). W sieci znaleźć można również mniej typowe kursy z rękodzieła, szycia czy rysowania. Zajęcia dla dzieci najczęściej odbywają się w czasie rzeczywistym. Wykładowcy stosują różne narzędzia, aby zaciekawić najmłodszych.
Zajęcia nie są nudne, wykorzystywane są animacje, filmy, pokazy slajdów. Dzieci mogą zadawać pytanie, prosić o wytłumaczenie trudnych kwestii. Najczęściej kursy odbywają się 1-2 razy w tygodniu, trwają do dwóch godzin. Placówki edukacje oferują również zajęcia online wakacyjne, które pozwalają na ciekawe spędzenie czasu wolnego. Ta forma edukacji jest świetna dla dzieci nieśmiałych, które nie chcą brać udziału w kursach stacjonarnych.
Pozwala przełamać wstyd, dzieci nabywają nowe umiejętności, a przy okazji zaczynają wierzyć w siebie, stają się bardziej otwarte, pozbywają się kompleksów. E-learning dla dzieci uczy przez zabawę, najmłodsi szybko przyswajają nowe wiadomości, które mogą wykorzystać w szkole. W zależności od potrzeb dzieci mogą zdecydować się na zajęcia grupowe lub indywidualne, tylko z nauczycielem. Pierwsza forma jest bardziej popularna, druga polecana jest jako przygotowanie do egzaminu czy nadrobienie zaległości szkolnych.
Zdalne kursy pozwalają się rozwijać, nabywać nowe umiejętności, a także ukierunkowują na wybór przyszłej szkoły, ścieżki zawodowej, wejścia na rynek pracy.
Popularne kursy online dla dorosłych
Wielu dorosłych rezygnuje ze stacjonarnej nauki, ponieważ nie ma czasu na rozwój. Dzisiaj każdy żyje w biegu. Praca zajmuje wiele godzin, pozostają jeszcze obowiązki domowe, zakupy, opieka nad dziećmi. W gonitwie zostaje niewiele czasu dla siebie. Hobby i samokształcenie często pozostaje w sferze marzeń. Na szczęście problem rozwiązują kursy online, które pozwalają na naukę w dogodnym czasie, w weekendy, w przerwie w pracy czy wieczorem, kiedy dzieci pójdą spać. Dorośli wybierają kursy online, które pozwalają się przebranżowić, zwiększają szanse na awans, pozwalają na szukanie nowej pracy. Największym zainteresowaniem cieszą się:
- Kursy językowe – w obecnych czasach życie bez znajomości choćby jednego języka obcego jest mocno utrudnione. Pracodawcy oczekują, że kandydaci do pracy będą biegle posługiwali się angielskim, niemieckim czy rosyjskim. Niestety, nauka w szkole rzadko umożliwia nabycie tych umiejętności. Zdalne kursy językowe pozwalają przypomnieć sobie zapomniane wiadomości, uczą podstaw, zarówno słownictwa, jak i gramatyki.
- Na rynku dostępne są również kursy zaawansowane, które przygotowują do egzaminów. W ofercie szkół językowych można znaleźć zajęcia tematyczne, przeznaczone dla osób, które wyjeżdżają do pracy. Na kursach uczestnicy poznają specjalistyczne słownictwo, uczą się najczęściej stosowanych zwrotów. Można wybrać lekcje z native speakerem, które pozwalają ćwiczyć wymowę, akcent oraz przełamać barierę językową. Zdalna nauka języków daje ogromne możliwości, otwiera drzwi do kariery w międzynarodowych firmach.
- Pomaga również w codziennym funkcjonowaniu. Znając język angielski czy niemiecki, można bez problemu wyjechać za granicę, porozumieć się z mieszkańcami, poczuć się jak obywatel świata. Znajomość języka pozwala pozbyć się kompleksów, podnosi samoocenę, zwiększa poziom wykształcenia. Jest szansą na rozwój i zarabianie większych pieniędzy. Kursy językowe online są tak samo skuteczne, jak nauka stacjonarna, ale wymagają zaangażowania, motywacji i dyscypliny.
- Ważna jest systematyczność, bo bez tego nie da się utrwalić wiadomości. Naukę należy kontynuować w domu, starać się mieć jak najczęstszy kontakt z językiem. Można oglądać zagraniczne filmy, słuchać muzyki, korzystać z aplikacji. Warto się poświęcić, bo życie ze znajomością języków obcych jest łatwiejsze i przyjemniejsze.
- Kursy dla pracowników biurowych – to kolejne, bardzo popularne kursy online, wybierane przez osoby, które chcą się przebranżowić lub szukają pracy w biurze. Praca biurowa jest wymagająca i trudna, to jednak dla wielu osób jest spełnieniem marzeń. Aby szukać tego rodzaju zajęcia, trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje, umiejętności oraz predyspozycje. Można zdobyć je w szkołach średnich, policealnych, na studiach lub biorąc udział w kursach zdalnych z certyfikatem (pisaliśmy m.in. Ile zarabia pracownik biurowy).
- Obecnie pracownik biurowy jest często prawą ręką szefa, ma wiele obowiązków, dlatego musi być wszechstronny, wielozadaniowy i posiadać wiedzę z zakresu administracji, ekonomii, finansów, znać podstawy prawa pracy, księgowość, marketingu. Pracownicy biurowi zajmują się koordynacją pracy biura, przygotowują raporty, pisma biurowe, prowadzą dokumentację prawną i administracyjną, zajmują się archiwizacją dokumentów, utrzymują kontakty z klientami oraz pozostałymi pracowniami.
- Do ich obowiązków należy umawianie spotkań, organizacja wyjazdów służbowych, współpraca z US czy ZUS-em. Zadań jest wiele, ale dobre kursy online uczą, jak je wykonywać. Ważne, aby kurs kończył się uzyskaniem certyfikatu i zaświadczenia MEN, który ułatwi szukanie pracy. Kursanci uczą się obsługi programów biurowych, pisania raportów, tworzenia zestawień i prezentacji. Na zajęciach omawiane są cechy idealnego pracownika biurowego, organizacja pracy, najważniejsze obowiązki.
- Szkolenie pozwala poprawić zdolności interpersonalne, uczy prawidłowej obsługi klientów, prowadzenia rozmów biznesowych, planowania zadań. Uczestnicy zapoznają się z przepisami Kodeksu Pracy, RODO i innymi, przydatnymi do pracy w biurze. Tematów jest bardzo dużo, dzięki temu uczestnik kursu może zdobyć potrzebną wiedzę i szukać pracy w małych firmach, urzędach czy korporacjach. Zdalny kurs pracownika biurowego wpisany w CV na pewno pomoże w karierze.
- Kursy online dla sekretarek – sekretarka to zawód, który wymaga odpowiednich kwalifikacji. Reprezentacyjny wygląd nie wystarczy, aby sprawdzić się na tym stanowisku. Ważna jest dobra organizacja pracy, systematyczność, odpowiedzialność, odporność na stres, doskonała znajomość obsługi komputera, urządzeń biurowych oraz podstaw prawa pracy, księgowości i finansów. Wszystkie te umiejętności można zdobyć na zdalnych kursach dla sekretarek.
- Uczestnicy uczą się m.in. prowadzenia firmowej korespondencji, dbania o prawidłowy obieg dokumentów w firmie, rejestru korespondencji wychodzącej oraz przychodzącej, tworzenie raportów, zestawień, prezentacji i pism urzędowych, organizacji szkoleń i wyjazdów służbowych. Poznają podstawy ekonomii, księgowości i zarządzania. Osoby, które oprócz kompetencji twardych, chcą również poprawić kompetencje miękkie, potrzebne na stawisku sekretarki, mogą wziąć udział w zdalnych kursach samodoskonalenia.
- Tego typu kursy uczą zarządzania czasem, kreatywnego myślenia, poprawiają zdolności interpersonalne, doskonalą umiejętność efektywnego rozwiązywania problemów oraz logicznego myślenia. Duże kwalifikacje zwiększają szanse na zdobycie ciekawej, dobrze płatnej pracy.
- Zdalne kursy dla księgowych – to kolejna propozycja dla osób, które chcą zwiększyć swoje kwalifikacje i dać sobie szanse na rozwój. Księgowi będą zawsze poszukiwani, dlatego warto kształcić się w tym kierunku. Aby móc pracować w zawodzie, warto szukać kursów, które kończą się egzaminem wewnętrznym lub zewnętrznym, potwierdzającym zdobycie niezbędnych kwalifikacji. Kursy online dla księgowych pozwalają zdobyć wiedzę teoretyczną, ale również praktyczną.
- Omawiane są m.in. takie tematy jak.: nadrzędne zasady rachunkowości, obowiązki ewidencyjne przedsiębiorców, ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej, ogólne zasady sporządzania sprawozdań finansowych. Kursanci poznają klasyfikację aktywów pieniężnych, klasyfikację rozrachunków i kosztów oraz wiele innych zagadnień.
- Kursy online dla pracowników kadr – szkolenie umożliwia pracę na samodzielnym stanowisku, jako pracownik ds. kadr i płac. Osoby zainteresowane rozwojem, mogą wybrać opcję podstawową lub kurs zaawansowany, pozwalający uzupełnić lub odświeżyć brakującą wiedzę. Na szkoleniach online omawiane jest prawo pracy, uczestnicy uczą się interpretować przepisy. Poruszane są tematy związane z prawidłowym zawieraniem i rozwiązywaniem umów o pracę, ewidencjonowaniem czasu pracy, naliczaniem wynagrodzeń i zasiłków, ustalaniem urlopów, tworzeniem listy płac (pisaliśmy niedawno Dlaczego warto pracować w kadrach i HR).
- Kursanci uczą się archiwizacji dokumentacji kadrowej, poznają przepisy BHP, podstawowe obowiązki pracodawców, itp. Zagadnień jest bardzo dużo, ale kursy kadry online podzielone są na krótkie moduły, ułatwiające przyswajanie wiedzy. Słuchacze wykonują ćwiczenia, które pozwalają poznać zawód kadrowca od strony praktycznej. Kurs kończy się zdaniem egzaminu, kursanci otrzymują certyfikat MEN, honorowany przez pracodawców.
- Kursy online dla rekruterów – zajęcia pozwalają rozwinąć umiejętność planowania i realizacji celów rekrutacyjnych. Kursy pozwalają nauczyć się diagnozować potrzeby kadrowe, prowadzić kompleksowe procesy rekrutacyjne. Uczestnicy uczą się prawidłowej weryfikacji dokumentów oraz selekcji kandydatów, prowadzenia rozmów rekrutacyjnych. Poruszane są zagadnienia związane z psychologią, socjologią, technikami mediacyjnymi (mamy takie szkolenie rekrutacja online i w wersji do słuchania na naszej drugiej stronie – szczegóły tutaj: Szkolenie online rekrutacja i selekcja pracowników.
- Uczestnicy ćwiczą zdolności interpersonalne, które są niezbędne w tym zawodzie. Kurs pozwala na pracę w działach HR, które istnieją niemal w każdej firmie. Praca jest rozwojowa, stabilna, zapewnia dobre warunki finansowe. Aby zwiększyć swoją konkurencyjność, warto ukończyć kurs, który kończy się wydaniem zaświadczania MEN z kodem Specjalista do spraw rekrutacji pracowników albo – jeśli już masz takie szkolenie za sobą, coś w stylu Szkolenie online RODO w kadrach i rekrutacji).
- Kursy online dla handlowców – zawód handlowca wymaga określonych umiejętności i predyspozycji, które można nabyć na kursach online. Trenerzy ćwiczą z uczestnikami zdolności komunikacyjne, które są podstawą w tym zawodzie. Na zajęciach poruszane są tematy, związane z technikami sprzedaży, prowadzeniem negocjacji, budowaniem dobrych i trwałych relacji z klientami. Pokazywane są techniki prezentacji produktu, metody stosowania rabatów handlowych.
- Uczestnicy uczą się prowadzenia rozmów biznesowych, radzenia sobie ze stresem, trenerzy pokazują, jak zdobyć klienta i pozytywnie zakończyć transakcje. Szkolenie online pozwala stać się efektywnym handlowcem, któremu nikt się nie oprze.
- Szkolenia zdalne dla kadry menadżerskiej – kursy przeznaczone są dla osób, które zarządzają innymi osobami. Mogą z nich skorzystać kierownicy, dyrektorzy, menadżerowie, wszyscy, którzy chcą zbudować dobre relacje i stworzyć zgrany, skuteczny zespół. Uczestnicy szkolenia biorą udział w ćwiczeniach, ćwiczą techniki komunikacji, uczą się jak kierować grupą ludzi. Na kursie doskonalone są kompetencje miękkie, m.in. panowanie nad emocjami, logiczne myślenie, zdolności komunikacyjne.
- Przyszli i obecni menadżerowie uczą się konsekwencji, profesjonalizmu, ale także odpowiedniego podejścia dla każdego pracownika. Po kursie będą wiedzieć, jak zbudować autorytet, rozwiązywać konflikty, motywować pracowników, zarządzać czasem, egzekwować wykonywanie zadań. Staną się cenionymi i profesjonalnymi menadżerami.
- Zdalny kurs dla pracowników logistyki – to kurs, dzięki któremu będzie można rozpocząć prace w działach logistyki. Kursanci zdobędą niezbędną wiedzą, dowiedzą się, jaką rolę w logistyce odgrywa planowanie, zarządzanie ludźmi, a także odpowiednie magazynowanie towarów.
- Na szkoleniu online są poruszane takie tematy jak: operacyjne i taktyczne zarządzaniem magazynami, zapasami oraz transportem, istotna logistyki, jej miejsce w nowoczesnym gospodarowaniu, stosowanie reguł logistyki w przedsiębiorstwie, równowaga kosztów i poziomu obsługi klienta, zagadnienia dotyczące recyklingu. Kursanci poznają wady i zalety modeli transportowych, poznają dokumenty potrzebne do konkretnych modeli transportowych. Kurs umożliwia szukanie pracy w firmach spedycyjnych, transportowych czy magazynach.
Kursy zdalne przygotowują do pracy w różnych zawodach, rozwijają, umożliwiają poszerzenie wiadomości i zdobycie nowych kwalifikacji. Każdy może wybrać szkolenie online odpowiadające jego potrzebom. Może to być kurs zawodowy, hobbystyczny czy poprawiający kompetencje miękkie. Ważny jest wybór doświadczonej, cieszącej się dobrymi opiniami placówki oraz możliwość otrzymania zaświadczenia MEN. Kursy z certyfikatami dają dużo większe możliwości.
Warto o tym pamiętać i szukać ośrodków szkoleniowych, które widnieją w Rejestrze Szkół i Placówek. Nauczanie online to ogromne możliwości. Warto z tego korzystać, pogłębiać swoją wiedzę, czerpać z szansy, jaką dają nowoczesne technologie.
0Komentarzy o "Kursy i szkolenia online - dlaczego warto z nich korzystać?"